Skip to content
Home » Hakkımda

Hakkımda

23 Nisan 1981 doğumluyum. Yaklaşık 9 yıldır Bilişim sektöründe çalışmaktayım. Linux sunucular (Red Hat Enterprise Linux 3.0) ve Linux sunucu güvenliği üzerine başlayan sektör deneyimim 3 yıl sonra bende yerini Microsoft ürünlerine bıraktı. İş değişikliği sebebiyle Linux sunuculardan uzaklaşmış olmam beni yine iş sebebiyle Microsoft ürünleri ile haşır neşir olmama sebebiyet verdi. Kullandığım süre boyunca Linux sunucuların stabilitesi ve az kaynak tüketimiyle verimli çalışmaları beni çok etkilemiştir.

Microsoft ürün ailesi ile tanışmamın üzerinden ise 6 yıl geçmiş bulunmakta. Şuan halen daha Microsoft ürün ailesi ürünleriyle çalışmaktayım. Bu ürünler arasında en çok kullandığım ve uzmanlaştığım ürünler ise pek tabiki Microsoft firmasının Server kısmında çıkartmış olduğu Server 2003 ve Server 2008 ürünleridir. Özellikle Active Directory, DNS ve IIS (IIS 5, 6, 7, 7.5) konularında ileri seviyede bilgi ve deneyim sahibiyim. Bununla birlikte yine mail sunucular konusunda iyi seviyede bilgi sahibi olduğumu rahatlıkla bildirebilirim. Özellikle Exchange ve Postfix mail sunucularının yönetimi konusunda uzun yıllara dayanan bir tecbrübem bulunmaktadır.

İyi seviyede bilgi sahibi olduğumu fakat uzmanıyım diyemiyeceğim diğer Microsoft ailesi ürünleri ise Sharepoint, MSSQL, Team Foundation Server, BizTalk Server ve Lync Server (Office Communications Server) ürünleridir.

Bununla birlikte uzunca yıllar yazılım firmalarında çalışmış olmanın getirdiği avantajlar sebebiyle özellikle versiyon kontrollerinde kullanılan ürünler ile paralel programla için kullanılan ürünler hakkında da ileri seviyede bilgi sahibiyim. Bu süreç içerisinde yine Microsoft ürün ailesinden Team Foundation Server ve BizTalk server ile tanışma fırsatım olmuştur. Özellikle web servislerinin orkestrasyonu için bir ara kullanmış olduğumuz BizTalk server’ın genel kabiliyetlerine hayran kaldığımı açıkca belirtmek isterim. Bu alanda kullanma ve yönetme imkanı bulduğum diğer ürünler ise Jira, Subversion ve Sharepoint alternatifi olan Alfresco ürünüdür.

Sistem kısmı dışında da iyi derecede donanım bilgisine ve yine iyi seviyede Network bilgisine sahibim.

Şuan halen daha Hacettepe Teknokentte yer alan bir yazılım firmasında Sistem ve Network uzmanı olarak aktif olarak çalışmaktayım.